fbpx

Tikka Arctic

01211614172

Apžvelkime TIKKA T3 Arctic ginklą. Ginklų gamybos istorijoje suomių kompanija SAKO savo žymę paliko jau 1920 m., netrukus po to, kai 1919 m. Suomija paskelbė nepriklausomybę nuo Rusijos imperijos. Praėjus beveik 100 metų kompanijos SAKO ginklai tapo vieni geidžiamiausių ir žinomiausių tarp medžiotojų, sportininkų ir teisėsaugos pareigūnų.

Šį kartą trumpa informacija apie tai, kaip nedidelio Suomijos miestelio Ryhimehio (Riihimähi), turinčio apie 30 000 gyventojų, kūriniai nukeliavo ilgą kelią iki pat Kanados ir nusėdo Kanados reindžerių rankose.

Kanados reindžeriai yra 1942 m. įkurta lengvai ginkluota, save aprūpinanti mobili Kanados ginkluotojų pajėgų dalis, veikianti kaip akys ir ausys – sauganti ir prižiūrinti atokiausias valstybės teritorijas bei prireikus atliekanti lokalias karines operacijas.

saudymas

Iki 2016 m. Kanados reindžeriai buvo ginkluoti modelio Lee-Enfield morališkai pasenusiais, beveik šimtmečio senumo Britų imperijos standartiniais koviniais .303 British (7,7×56R mm) kalibro ginklais. Laikas eina nenumaldomai, įrankiai sensta, susidėvi, sugenda. Ateina laikas, kuomet ginklų atsarginės dalys virsta deficitu, o remontas tampa beprasmis…

Tikka arctic ginklas

Atsinaujinti ir neatsilikti nuo supančio pasaulio bei technologinio proveržio yra būtina sąlyga norint išlikti ir progresuoti. Tai aktualu netgi tokioms atsiskyrusioms grupėms kaip Kanados reindžeriai, kurie, atrodo, veikia kažkur negyvenamose teritorijose, jų ryšys su supančiu pasauliu nutrūkęs arba bent jau pristabdytas, o laikas sustojęs… Kaip sniego motociklai pakeitė šunų kinkinius, kateriai – mažas valteles bei kanojas, taip ir senus ginklus pakeičia nauji.

medziotojai ziema

Pagal nustatytus reikalavimus, laimėjusi konkursus ir pateikusi geriausią produktą, atitinkantį reindžerių poreikius, suomių kompanija SAKO sudarė sutartis su Colt Canada ir suteikė teises gaminti Tikka T3 CTR paremtą modelį, kurį pavadino Colt C-19 (kituose informaciniuose šaltiniuose šis modelis vadinamas Tikka T3 Arctic, ginklo kalibras .308 Win).

Pirmieji 125 ryškiaspalviai, akį traukiantys modeliai buvo pagaminti Suomijoje ir pristatyti tiesiai reindžeriams į rankas, vėliau savo arsenalui papildyti Colt Canada vamzdį gamins pati, o likusias dalis užsakinės iš SAKO, kur Europos rinkai bus gaminami Tikka T3 Arctic.

Naujieji ginklai buvo išbandyti pačiomis atšiauriausiomis ir sudėtingiausiomis aplinkos sąlygomis. Per testą iššauta 8000 šūvių, nepastebėta jokių mechanizmų gedimų, užsikirtimų, vamzdžio susidėvėjimo žymių, ginklo taiklumas nesumažėjo, visi agregatai veikė puikiai. Bandytojų (Kanados reindžerių) komanda liko sužavėta ginklo funkcionalumu ir patvarumu, nusiskundimų bei noro dar ką nors pakeisti ar tobulinti negauta.

C-19 arba kitaip Tikka Arctic ginklai bus naudojami atokiausiuose pakrančių, centrinės bei šiaurinės Kanados regionuose. Temperatūros svyravimų amplitudė šiuose kraštuose galima nuo +39 °C, kur pakrantės regionuose itin drėgna, iki žemiau nei –51 °C Arkties platumose.

Naujasis SAKO kūrinys be problemų perėjo visus NATO testo standarto patikrinimus, skirtus kariniams ginklams. Į šias ekstremalias patikras įeina drėgmės atsparumo testai: panardinimas sūraus vandens voniose, didelio karščio ir šalčio bandymai oro kamerose. Galima drąsiai teigti, kad tai unikalus ir tikrai ekstremalioms aplinkos sąlygoms atsparus ginklas, sugebėsiantis puikiai atitikti savo pirminę paskirtį – besąlygiškai veikti kaip aukštos kokybės įrankis.

medziotojai

Lietuvos medžiotojų, o gal labiau šaulių (dėl 10 šovinių dėtuvės) labai mėgstamas Tikka T3 CTR. Išoriškai skiriasi nedaug.

Esminiai naujojo kūrinio pakeitimai – tai atviri taikikliai (dioptrijos skirtos šaudyti nuo 100 iki 600 m atstumu), tamsiai oranžinė klijuotos medienos (laminuota) buožė su reindžerių kryžiaus
logotipu, padidinta gaiduko svirtelės apsauga ir spynos rankenėle lengvesniam darbui su pirštinėmis bei trijų padėčių SAKO saugikliu. Visos buvusios Tikka T3 CTR plastikinės detalės pakeistos metalinėmis. Ginklas komplektuojamas su kieto plastiko sandaria, smūgiams atsparia Pelican dėže bei minkštu sintetiniu dėklu su papildomomis kišenėmis amunicijai ir ginklo valymo įrangai.

Palaikius rankose standartinį lietuvių pamėgtą Tikka T3 CTR, galima suprasti, kodėl reindžeriai pasirinko būtent tokio tipo kompaktišką taktinį ginklą. Belieka tikėtis, kad galbūt netolimoje ateityje Tikka T3 CTR taps ir Lietuvos šaulių sąjungos simboliniu ginklu, padėsiančiu ginti, apsiginti ir besąlygiškai tarnauti.

tikka arctic

Publikuota: Medžioklė, Rugpjūtis 2016

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *